نگهداری از خانه مسئولیت بزرگی است که بعضی اوقات موجب نگرانی مستاجرین و صاحبخانه ها می شود. هر کالایی دچار استهلاک و فرسودگی می شود به همین دلیل، نگهداری نقش مهمی در تعیین طول عمر هر کالایی از جمله قفل ها دارد. برخی از صاحبخانه ها، قفل های جدیدی را بر روی درب های آپارتمان نصب می کنند و دیگر هیچ نگرانی در مورد تعویض آن ها ندارند تا زمانی که قفل آسیب ببیند و مستاجر نتواند قفل را باز کند. تعویض قفل درب منزل عملی است که باید هر چند سال یکبار انجام شود، اما بعضی اوقات صاحبخانه‌ها نمی‌دانند چه زمانی قفل‌ها نیار به تعویض دارند. به همین دلیل برخی از نشانه‌هایی که ممکن است زمان تعویض قفل های شما باشد را، در ادامه بررسی می کنیم، با یوکا همراه باشید.

فهرست مطالب

۵ نشانه‌ای که قفل درب منزل نیاز به تعویض دارد؟

۱. در صورت بروز سرقت از خانه

اگر آپارتمان شما اخیراً قربانی سارقین شده است، زمان مناسبی است تا قفل های خانه را تعویض کنید. در بعضی موارد، سارقین تمام قفل های اطراف خانه را دستکاری و خراب می کنند تا راه خود را به خانه باز کنند. در بسیاری از موارد، سارقین به سادگی به شما نشان می دهند که قفل هایی که در خانه استفاده کرده اید، امنیت شما را تامین نمی کنند. این تنها یکی از علائمی است که زمان تعویض قفل را به شما یاد آوری می‌کند. قفل‌های درب نقش بزرگی در امنیت خانه شما دارند و تصمیم‌گیری در مورد آن‌ها هرگز نباید با سهل انگاری انجام شود. سارقان ضربه زیادی به قفل‌ها وارد می‌کنند، و این ضربه‌ها باعث کاهش مقاومت قفل‌ها می‌شوند. به همین دلیل است که مستاجرین در صورتی که قربانی وقوع یک سرقت بوده‌اند، باید با صاحبخانه خود در مورد تعمیر قفل آسیب دیده یا تعویض آن صحبت کنند. صاحبخانه‌ها نیز می‌توانند با مقاوم تر کردن قفل ها، امنیت خانه ها را در برابر سارقان بیشتر کنند. این مقاوم سازی میتواند با اضافه کردن رمز های امنیتی و استفاده از پیچ ها و زبانه های بلند تر در قفل ها، امکان پذیر شود.

۲. فرسایش، راهی برای تعویض قفل درب منزل

قفل ها، به خصوص قفل‌هایی که دفعات زیادی در طول روز باز و بسته می‌شوند، با گذشت زمان فشار زیادی را تحمل می‌کنند و استفاده مداوم از آن‌ها باعث می‌شود به مرور زمان خراب شوند. قفل‌های کهنه و فرسوده پس از مدتی دچار زنگ‌زدگی و چسبندگی می‌شوند که این امر روند باز و بسته کردن درب را مشکل می‌کند. گذشته از سخت شدن باز کردن درب‌ها، مسئله امنیت منزل شما نیز در معرض خطر است. باز کردن قفل‌های قدیمی توسط سارقان بسیار آسان تر است، بنابراین توصیه می‌شود به محض اینکه متوجه شدید که قفل‌ها مقاومت اولیه را ندارند، آن‌ها را به سرعت تعویض کنید. در بعضی موارد، روند فرسایش قفل‌ها با سرعت کمتری اتفاق می‌افتد. روغن‌کاری و مراقبت از قفل‌ها می‌تواند این روند را به تعویق بیندازد. نگهداری از قفل‌ها با انجام کارهایی از قبیل روغن کاری، احتمال شکسته شدن کلید در قفل را نیز کاهش می‌دهد. تعویض قفل درب

۳. در صورت مشاهده تغییرات در محل زندگی

در بعضی موارد، نشانه‌‌ای مبنی بر اینکه شما نیاز به تعویض قفل دارید، از خود قفل یا از داخل منزل شما ناشی نمی‌شود. مواقعی وجود دارد که ممکن است وضعیت امنیت در محله شما تغییر کند. ممکن است محله شما قبلاً یکی از امن‌ترین‌ها بوده باشد، اما اگر همسایگان شما قربانی یک سرقت شوند، این نشانه خوبی است که قفل‌های خود را به سرعت تعویض کنید. قفل‌های درب منزل شما به معنای محدود کردن میزان دسترسی مردم به آن است. اگر محله شما توسط اتفاقاتی از قبیل سرقت نا آرام شود، از مقاوم بودن قفل‌ها اطمینان حاصل کنید زیرا قفل‌ها وظیفه حفظ جان و مال شما را بر عهده دارند. در غیر این صورت باید آن‌ها را تعویض کنید.

۴. کلیدهای گمشده/سرقت شده

در صورت گم یا دزدیده شدن کلیدهایتان، تعویض آن‌ها واجب است. کلیدهای گم یا سرقت شده به طور خودکار امنیت خانه شما را کاهش می‌دهند، زیرا کنترل شما بر آپارتمان، کاهش یافته است. برخی صاحبخانه‌ها با این فرض که سارق برای تلاش دوباره در دستیابی به اموال‌تان باز نمی‌گردد، قفل‌ها را تعویض نمی‌کنند. اما این را به یاد داشته باشید که همواره پیشگیری بهتر از پشیمانی است. تعویض قفل درب‌ها، مانع از دسترسی هر شخصی به منزل یا ملک شما می‌شود و به افزایش امنیت خانه کمک می کند. وقتی کلیدهای خود را گم می‌کنید، یا گمان می‌کنید که آن‌ها به سرقت رفته‌اند، هرگز نباید آن را به عنوان یک مسئله جزئی در نظر بگیرید زیرا این‌طور نیست. در این صورت توصیه می‌شود با یک قفل‌ساز مطمئن تماس بگیرید و در اسرع وقت آن‌ها را جایگزین کنید.

۵- تعویض قفل درب منزل به خاطر قدیمی بودن

صاحب‌خانه‌هایی هستند که سال‌ها قفل املاک خود را تعویض نمی‌کنند. این امر ممکن است برای بسیاری عادی به نظر برسد، اما برخی را نیز شگفت‌زده می‌کند. در برخی شرایط، می‌توان به آسانی دلیل آن را درک کرد. پس از سال‌ها استفاده از یک قفل، ممکن است آن قفل همچنان به خوبی کار کند و حتی یکبار هم در باز و بسته شدن برایتان مشکل نسازد، بنابراین این دسته از صاحبخانه‌ها می‌گویند: چرا وقت و هزینه‌ام را صرف تعویض قفلی کنم که هرگز مشکل‌ساز نبوده است؟ این طرز تفکر اگرچه جالب است اما غیر عملی است زیرا فناوری به سرعت پیشرفت می‌کند و قفل‌های جدیدی هر روزه وارد بازار می‌شوند. اگر در مدت زمان طولانی قفل‌های خود را تعویض نکرده‌اید، این نشانه واضحی است که شما نیاز به تعویض آن‌ها دارید، هر چقدر هم که خوب به نظر برسند. اطمینان حاصل کنید که قفل‌های شما در مقابل هر روش احتمالی جدیدی که سارقان می‌توانند روی آن‌ها امتحان کنند، مقاوم هستند زیرا این قفل‌ها هستند که وظیفه ایمن نگه داشتن ملک شما و مستاجرین را به عهده دارند. نتیجه گیری تعویض قفل درب‌ها هیچ وقت کار بیهوده‌ای نیست، مگر اینکه آن‌ها را با قفل‌های بدتری جایگزین کنید (اما چرا آن‌ها را تعویض کنید؟). قفل‌ها بخش جدایی ناپذیر امنیت خانه شما است و در داشتن امنیت بیشتر به شما کمک می‌کنند. امنیت بیشتر خانه شما، آن را از سایر خانه‌ها متمایز می‌کند. دلایل بسیار دیگری وجود دارد که ممکن است شما را به تعویض قفل‌ها ترغیب کند. با این حال، دلایلی که گفته شد از برجسته‌ترین آن‌ها هستند که بیشتر صاحبخانه‌ها به طور منظم با آن‌ها سروکار دارند. امیدوارم این لیست به صاحبان املاک در انتخاب قفل مناسب و همچنین به شما در هوشیار بودن در مورد وضعیت امنیت خانه خود، کمک کند. برای خرید و راهنمایی درباره قفل های هوشمند برای افزایش هرچه بیشتر امنیت خانه‌تان به مقاله راهنمایی خرید قفل هوشمند در سایت یوکا سر بزنید. خرید قفل دیجیتال یوکا