یکی از بدترین تجربیات اکثر افراد، دزدی از ملک است. اگر خانه یا محل کارتان مورد سرقت قرار گیرد، نه تنها شما دارایی قبلی خود را از دست داده‌اید، بلکه مجبور به صرف هزینه دوباره برای خرید وسائل جدید هستید.

اما بالاخره دزدی صورت گرفته است و شما نمی‌دانید باید چه کار کنید! برای برطرف کردن هرگونه ابهام و سردرگمی بعد از دزدی از ملک، باید یکسری از اقدامات را انجام دهید؛ با یوکا همراه باشید.

۱۰ اقدام مهم بعد از دزدی از ملک

قبل از هر کاری، وارد محیط نشوید. برای امنیت خود و برای اینکه صحنه جرم هم دستکاری نشود، حتماً بیرون بمانید. سپس ۱۰ اقدام زیر را یکی پس از دیگری انجام دهید:

اقدام ۱: گزارش پلیس را تنظیم کنید

قبل از هر کار دیگری، با پلیس تماس بگیرید. از ورود به خانه یا لمس شیشه‌های شکسته یا وسایل جابجا شده که ممکن است به عنوان مدرک استفاده شوند، خودداری کنید.

پلیس ملک را به طور کامل بازرسی می‌کند و با همسایگان و دیگر شاهدان احتمالی صحبت کرده و خانه را از نظر اثر انگشت بررسی می‌کند.

گزارش پلیس به عنوان یک سابقه کتبی در مورد وقوع یک جرم عمل می‌کند. پس از ارائه گزارش سرقت، نسخه‌ای از آن را برای خود درخواست کنید. گزارش پلیس از دزدی از ملک هنگام ارائه ادعای بیمه مفید خواهد بود.

اقدام ۲: مواردی را که به سرقت رفته یا آسیب دیده‌اند را لیست کنید

اتاق به اتاق را بروید و لیستی از همه چیزهایی که از ملک دزدیده شده‌اند تهیه کنید. مراقب باشید و با دقت به هر قفسه و هر جعبه جواهرات یا گاوصندوق را نگاه کنید. سپس از مواردی که به سرقت رفته‌اند یک برآورد هزینه تهیه کنید.

ایجاد این لیست به شما کمک می‌کند تا بدانید چه تعداد از وسائل و دارایی‌های خود را از دست داده‌اید. حتی این موضوع باعث می‌شود تا بدانید باید وسائل گران‌بهای خود را در جایی دیگر از ملک پنهان کنید.

اقدام ۳: با همسایگان خود صحبت کنید

ازهمسایگان خود بپرسید آیا آن‌ها هنگام ورود به خانه کسی را در اطراف دیده‌اند که فعالیت‌های مشکوک داشته است. همچنین باید از آن‌ها بپرسید که آیا آن‌ها از چنین حوادث مطلع هستند یا اخیراً فعالیت مشکوکی را دیده‌اند؟

هرگونه اطلاعات مفیدی را که همسایگان از دزدی از ملک به شما می‌دهند را یادداشت کنید. حتماً این اطلاعات را به همراه اطلاعات تماس همسایه خود به پلیس ارائه دهید. حتی گرفتن اطلاعات می‌تواند به شما کمک کند که حدث بزنید یا همسایه شما سارقی است که به دنبالش هستید!

اقدام ۴: فیلم‌های نظارتی را بررسی کنید

اگر در اطراف خانه یا شرکت محل کارتان دوربین‌های امنیتی دارید، فیلم های ویدئویی ضبط شده مربوط به آن روز را جمع آوری کنید. هر ویدیویی را که می‌توانیدبه دست آورید و با پلیس به اشتراک بگذارید.

این فیلم‌ها می‌توانند مهمترین مدرک شما برای پیدا کردن سارقین باشند. فیلم‌های نظارت که بخشی از جرم را ضبط می‌کنند نیز می‌توانند برای ادعای بیمه شما مفید باشند.

اقدام ۵: فیلم و عکس جمع کنید

یکی از اقدامات ضروری در هنگام دزدی از ملک، تهیه فیلم و عکس است. هنگام قدم زدن در اطراف ملک خود عکس و فیلم بگیرید. از این موارد می‌توان صحنه جرم را مستند کرد.

فیلم‌ها و تصاویر همچنین به عنوان شواهدی مهم از خسارت اموال و مفقود شدن وسائل با ارزش تلقی می‌شوند. از هر صحنه مشکوک عکس و فیلم بگیرید و آن‌ها را در اختیار پلیس قرار دهید.

اقدامات مهم بعد از دزدی از ملک

اقدام ۶: به بانک خود اطلاع دهید

اگر ملک شما مورد سرقت قرار گرفته است، باید در اسرع وقت به بانک خود اطلاع دهید. حتی اگر کارت‌های اعتباری یا دفترچه چک شما در زمره موارد سرقت نشده باشد، سارق احتمالاً به اظهارات بانکی و سایر اسناد مالی دسترسی داشته است. شما می‌خواهید بانک به دنبال هرگونه فعالیت غیرمعمول باشد. در این موارد، یا حساب را کاملاً ببندید یا کارت‌های جدیدی را درخواست کنید.

اقدام ۷: ادعای بیمه کنید

بیمه نامه مالکان را جستجو کنید تا ببینید چه مواردی را تحت پوشش قرار می‌دهد. ممکن است تعجب کنید اگر متوجه شوید برخی از وسایل به سرقت رفته شما، حتی برخی از اقلام نسبتاً ارزان قیمت، ممکن است در بیمه نامه شما گنجانده شده باشد.

هرگونه مدرک مالکیت را برای این موارد جمع کنید. این می‌تواند شامل رسیدها و عکس‌های ملک قبل از سرقت باشد. پس از جمع آوری اطلاعات لازم، با شرکت بیمه خود تماس بگیرید.

دزدی کردن از ملک

قفل دیجیتال هوشمند

اقدام ۸: قفل درب ورودی را تغییر دهید

برای تعویض قفل در اسرع وقت باید به دنبال قفل‌ها با حداکثر امنیت باشید. برای این منظور بهتر است به جای قفل مکانیکی از یک قفل الکترونیکی هوشمند استفاده کنید.

این قفل دارای مزایای بی‌شمار امنیتی و راحتی است. کار سارقین برای باز کردن قفل دیجیتال بسیار دشوار است! این قفل از چندین راه دسترسی اعم از صفحه کلید رمزدار یا قابلیت اثر انگشت و از بسیاری از ویژگی‌های دیگر مانند توانایی استفاده از گوشی همراه را پشتیبانی می‌کند.

اقدام ۹: اموال را ایمن کنید

معمولاً پنجره‌های شکسته، درب‌های آسیب دیده یا قفل‌های خراب ناشی از دزدی از ملک است. بنابرین، مهم است که برای امنیت هرفردی که در داخل ملک زندگی می‌کند، وسایل باقی‌مانده را ایمن کنید. شرکت‌های حرفه‌ای تعمیرات معمولاً خدمات اضطراری را ارائه می‌دهند و می‌توانند حداقل به طور موقت در تمیز و ایمن سازی پنجره‌ها، درب‌ها و سایر نقاط دسترسی به شما کمک کنند.

اقدام ۱۰: به دنبال پشتیبانی باشید

دزدی از ملک می‌تواند از نظر اقتصادی و عاطفی ویرانگر باشد. احساس ترس، ناامنی و ناراحتی طبیعی است. برای مراقبت از خود وقت بگذارید و با شبکه پشتیبانی خود در ارتباط باشید تا به شما کمک کند از صدمات ناشی از سرقت خلاص شوید. به محصولات و تجهیزات امنیتی هوشمند توجه کنید تا بتوانید با فنآوری سارقین را از ملک خود دور کنید.

کلام آخر

برای اطمینان از امنیت منزل یا محیط کار خود به دنبال راهکارهای اساسی باشید. پنهان کردن دارایی از جلوی چشم، استفاده از دوربین‌های امنیتی، جایگزین کردن قفل دیجیتال به جای قفل معمولی، تعویض درب قدیمی با درب‌های ضد سرقت و بسیاری موارد دیگر، همه می‌توانند از ملک شما در برابر دزدی محافظت کنند.