اکثر مردم وقتی به امنیت انبار فکر می کنند، ذهن‌شان مستقیما به سمت چیزهایی مانند نگهبانان امنیتی و دوربین‌های امنیتی می‌رود و البته این روش‌های محافظتی هم اصلا اشتباه نیستند، اما به افرادی نیاز دارند که کار کنند و بتوانند موثر باشند.

آن‌ها به افراد فعال نیازی دارند تا وقتی مشکلی به وجود آمد، بتوانند پس از شناسایی آن را متوقف کنند.

به قفل انباری فکر کنید که به عنوان یک امنیت منفعل، از یک مکان یا بخش داده شده، بدون مداخله انسان‌ها محافظت می‌کند.

از آنجا که یک قفل انبار تنها در صورتی می‌تواند پتانسیل امنیتی کامل خود را ارائه کند، که به درستی نصب شود، هنگامی که شما اقدامات امنیتی انبار خود را اجرا می‌کنید، به شدت مفید است.

مطمئنا قفل انبار می‌تواند از یک دوربین امنیتی یا محافظ استفاده کند، اما بدون این‌ها هم قفل‌هایتان هنوز برای حفظ امنیت انبارتان تلاش می‌کنند.

اما برای اینکه بتوانید بیشتر از قفل‌های انبارتان استفاده کنید، باید بدانید که چگونه دستگاه مناسبی را برای نیازهای امنیتی انبار خود انتخاب کنید.

در اینجا چیزهایی نوشته شده که باید در نظر داشته باشید:

فهرست مطالب

خصوصیات پایه قفل انبار

 1. محتوای فلزی

این که یک قفل چقدر قوی است، عمدتا به نوع فلزی بستگی دارد که برای ساخت قطعات مختلف آن مورد استفاده قرار گرفته است.

مهم‌ترین قسمت‌های قفل، غلاف بیرونی، پیچ (ها)، چنگال و سایر قسمت‌های قفل است که باید فلز سختی داشته باشند و همین قسمت‌ها هم مورد هدف قرار خواهند گرفت.

خرید قفل های دیجیتال یوکا-نوآوران هوشمند

yucca digital smart electronic locks tehran

فلز استفاده شده در پیچ‌ها و سایر نقاط مته باید سخت باشد.

چون ورودی مخرب، احتمالا باعث به وجود آمدن بیشترین نگرانی برای امنیت انبار شما، می شود، قفل انبارتان باید ترکیب فلزی قوی داشته باشد.

برخی از قفل‌هایی که در حجم انبوه، تولید شده‌اند و در بخش قفل یک انبار خانه پیدا می‌کنید، فلزهای نرم‌تری مانند فلز برنجی و حتی پلاستیکی دارند که برای ساخت قسمت‌هایی از قفل که در برابر روش‌های ورودی‌ای که با شکستن قفل همراه است، به مقاومت بیشتری نیاز دارد، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

هنگامی که ادعا می‌شود قفل انباری از فولاد سخت استفاده می‌کند، فقط به ظاهر امر دقت نکنید. آلیاژهایی که در فولاد قفل‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند، متفاوت هستند.

امروزه کربید بور یکی از قوی‌ترین فلزهایی است که در قفل انبار استفاده می‌شود.

 1. پیچیدگی سیلندر

اگر به خاطر تهدیدهای ورود پنهان، نگران از بین رفتن امنیت انبار خود هستید، به قفلی نیاز دارید که پیچیدگی داخلی بیشتری داشته باشد.

اساسی‌ترین نوع قفل انباری که سیلندر آن پیچیده است، قفل‌هایی است که سوزن‌های امنیتی دارند. حتی یک قفل سوزنی غلتان با سوزن‌های امنیتی، در برابر ضربه کلید، تا حدودی مقاومت دارد.

هنگامی که به دنبال سیلندر پیچیده‌تری هستید، می‌توانید نگاهی به انواع قفل‌های دیگر بیندازید.

اما باید بدانید که حتی مواردی که ممکن است به نظر برسد امنیت بالایی دارند، مانند قفل‌های تعیین کننده دیسک، قفل‌های لوله‌ای، قفل‌های چرخشی و غیره، آسیب‌پذیری خاصی دارند.

اما هر قفلی را می‌توانید انتخاب کنید. فقط مسئله این است که بعضی از قفل‌ها بعید است توسط سارقان و جنایتکاران انتخاب شود.

 1. دسترسی به کلیدهای یدکی

هنگامی که کنترل کلید، نگرانی بزرگی برای امنیت انبارتان محسوب می‌شود، تصمیم می‌گیرید دسترسی به کلیدهای یدکی قفل انبارتان را محدود کنید.

با اکثر قفل‌های معمولی، یک کلید را می توان به سادگی و تنها با رفتن به کلیدسازی‌ها، تکثیر کرد. حتی اگر کلید مورد نظرتان، علامت “کپی برداری نکنید” را داشته و مهر و موم شده باشد، باز هم کلید مورد نظرتان قابلیت تکثیر شدن دارد.

بررسی بهترین قفل های دیجیتال و الکترونیکی هوشمند بازار در سال ۲۰۱۹

yucca digital smart electronic locks tehran

با سرمایه گذاری بر قفل انباری که کلیدی آن ثبت اختراع شده، می توانید جلوی هر کسی که می‌خواهد از روی کلید، بدون اطلاع مدیریت انبار و یا کارمندان امنیتی انبار، کپی‌برداری کند را بگیرید. اکثر شرکت‌هایی که بهترین قفل‌های در را تولید می‌کنند، کلیدهای ثبت اختراع شده دارند. این روش، روش بدون خطایی نیست و مردم باز هم می‌توانند از کلیدهای ثبت اختراع  شده و مانند آن کپی‌برداری کنند، اما دانش، مهارت و زمان زیادی خواهد گرفت. هر چه بیشتر زمان و دانش و مهارت سارقان را به کار بگیرید، کمتر احتمال دارد که شما را هدف قرار دهند.

انواع قفل‌های مخصوص انبار

انواع قفل‌های مخصوص انبار

 1. قفل آویزی

برای حفاظت از محیط انبار، گاهی اوقات نیاز است که برای دروازه‌ها و ایستگاه‌های بارانداز از قفل‌های آویزی استفاده شود. بسته به ارزش چیزهایی که قفل‌هایتان از آن‌ها محافظت می‌کنند، ممکن است بخواهید روی یکی از بهترین قفل‌های آویزی جهان سرمایه‌گذاری کنید.

چیزهای خاصی که باید در مورد قفل‌های آویزی‌تان در نظر بگیرید این است که مهم نیست آن‌ها چقدر قوی هستند، باز هم باید یک چفت یا زنجیر قوی، محافظت شوند.

اگر قفل انبارتان قوی‌تر از آن چیزی است که از آن محافظت می‌کند، این قفل نادیده گرفته خواهد شد و سارقان به ضعیف‌ترین بخش امنیت انبارتان حمله خواهند کرد.

اگر می‌خواهید مجموعه قابل اعتمادی از ساختارها را داشته باشید، شبیه آنچه که برای چیزی مانند امنیت دوچرخه نیاز دارید، قفل آویزی می‌تواند قفلی قوی باشد و بدنه قوی‌ای داشته باشد که در کنار سایر مواد و مصالح، در سطح یکسانی قرار بگیرد.

بعید است که از قفل‌های آویزی برای امنیت خارج از محیط اطراف‌تان استفاده کنید.

 1. دستگیره‌های در

دستگیره‌های در قفلی یا قفل شدنی، به طور عمده برای درهای داخلی استفاده می‌شوند. اگر از قفل انباری استفاده می‌کنید که بخشی از دستگیره در است، باید این قفل را کنار یک قفل کلیدی استفاده کنید.

قفل‌های دستگیره‌های درها، در زمینه امنیت انبار، امنیت بسیار زیادی ارائه نمی‌دهند، زیرا سیلندر قفل، یک چفت ارتجاعی را کنترل می‌کند. این قفل‌ها ممکن است با روش‌های کارت اعتباری و یا نوع دیگری از شکاف سنج‌ها شکست بخورند.

سخت افزار دستگیره در و سیلندرهای قفل آن‌ها به احتمال زیاد کمتر مورد هدف قرار می‌گیرند، زیرا اکثر مجرمان روی فشار بر چفت ارتجاعی تمرکز می‌کنند.

به سراغ قفل انبار خود بروید و در حالی که در نیم باز است، دستگیره در را قفل کنید. می‌توانید روی چفت فلزی فشار دهید و ببینید که حتی وقتی که در موقعیت قفل شده قرار دارد، چفت به سوی پایین فشار می‌آورد.

مهم نیست که در چگونه و با چه روشی نصب شده باشد، می‌توان از یک ماده نازک مناسب بین در و چارچوب استفاده کرد تا چفت به سمت پایین فشار آورد.

فقط مطمئن شوید که دستگیره‌های در خود را درست کرده باشید تا درست کار کنند. یک دستگیره در خراب، ظاهر کار را حفظ می‌کند، اما امنیت قفل‌های انبارتان را تضعیف می‌کند.

 1. قفل‌های کلیدی

قفل اصلی‌ای که می‌تواند برای هر ساختمانی استفاده شود، قفل کلیدی است. شبیه ساختارهای دیگر، امنیت انبار هم به قفل‌های کلیدی تکیه می‌کند و از آن جا که ورود مخرب، به احتمال زیاد روشی است که جنایتکاران برای حمله به قفل‌های انبار شما استفاده می‌کنند، اینکه قفل کلیدی‌تان چقدر بتواند نیرو تحمل کند، به شدت بر موفقیت امنیت انبارتان تأثیر می‌گذارد.

برای هر در خارجی، یک قفل کلیدی نصب کنید و درهایی که برای امنیت مورد استفاده قرار می‌گیرند، باید حداقل یک قفل کلیدی داشته باشند.

ببینید که ایا از قفل مناسبی برای در خود استفاده می‌کنید یا نه، بعد مطمئن شوید که به اندازه کافی روی در قفل دارید. اما داشتن قفل بیشتر حتما به معنی داشتن در قوی‌تر نیست. شما به یک در قوی‌ای نیاز دارید و اگر آن را نداشته باشید، شبیه قفل‌های آویزی، چیزی که قفل انبار از آن محافظت می‌کند، حتی قبل از خود قفل، دزدیده می‌شود! وقتی قفل‌های کلیدی را برای امنیت انبارتان در نظر گرفته‌اید، مطمئن شوید که زمان و منابع کافی را برای بهبود قدرت درتان گذاشته اید.

نگرانی‌هایی درباره امنیت انبار

 1. سرقت کارکنان

اکثر اقداماتی امنیتی‌ای که در انبار بر سرقت کارکنان تمرکز می‌کند، بر اساس مستندات و نظارت انبار است. اگر شما هم می‌خواهید چنین اقداماتی را برای انبارتان انجام دهید، مطمئن شوید که درباره استفاده از دوربین‌های امنیتی، چیزهایی می‌دانید. در محیط کار، برای جلوگیری از سرقت، یافتن سارق و نشکستن قوانین، فقط داشتن دوربین‌های امنیتی کافی نیست. به نظر من تنها اعتماد به نظارت، این مشکل امنیتی مربوط به انبارها را حل نمی‌کند و این جایی است که قفل‌ها وارد بازی می‌شوند.

تمرکز اصلی برای جلوگیری از دزدی کارکنان، بر پیچیدگی سیلندر و قابلیت دسترسی به کلید یدکی است، چرا که احتمالا ورود کارکنان برای دزدی، غیر قانونی است. با استفاده از چیزی شبیه یک سیستم کلید اصلی، می‌توانید دسترسی کارمندان خود را به قسمت‌های خاصی از انبار محدود کنید. از قفل‌های انباری استفاده کنید که می‌توانند جاهایی که کارگران می‌روند را کنترل کنند. کارکنان را در مناطقی نگه دارید که مربوط به کار آن‌هاست، این کار به شما اجازه می‌دهد که خطر سرقت کارکنان را کم و صفر کنید (البته در صورتی که چنین چیزی وجود داشته باشد.)

 1. سرقت خارجی

وقتی به این فکر کنید که چه کسی دارد از کسب و کارتان سرقت می‌کند، ممکن است تهدید سرقت خارجی به چشم‌تان نیاید. با این حال، بسته به نوع صنعت، موقعیت و سایر عوامل، انبارتان ممکن است در معرض این تهدید باشد. شما نباید آمار را با نگاه عجیب خودتان اشتباه بگیرید. بنابراین اگر این نگرانی وجود دارد، باید بر جنبه ساختار فیزیکی قفل انبارتان تمرکز کنید.

این کار شامل استفاده از قفل انباری می‌شود که محتوای سختی دارد، اما باید مطمئن شوید که فاصله‌های قفل هم قوی است. شما نمی‌خواهید از قفلی استفاده کنید که به نظر می‌رسد سخت است، اما در واقعیت فقط توهمی از امنیت دارد. این جا، داریم درباره حساسیت روش‌های سرقت صحبت می‌کنیم. این‌ها شکل‌های پوشیده وارد شده‌اند که به مهارت خیلی کمتری نیاز دارند. عمدتا به دانش سرقت نیاز دارند و از آنجا به بعد، هر کسی می‌تواند از آن‌ها برای تضعیف امنیت انبارتان استفاده کند.

 1. بلایای طبیعی

بسته به عملیات روزانه، مکان و معاملات یک انبار خاص، ممکن است خطرات خاصی ممکن است در موقعیت آن رخ دهد. این خطرات می‌توانند نشت مواد شیمیائی، آتش سوزی، سیل، زلزله و غیره باشند. اما به غیر از این، ممکن است لازم داشته باشید به تهدید یک مهاجم مسلح هم فکر کنید. در دوران تروریسم، هیچ صنعتی در برابر تهدیدات فعالیت‌های تروریستی ایمن نیست.

شما برای تعیین تهدیدها به نوعی ارزیابی خطر نیاز دارید، اما وقتی که موضوع قفل انبار خودتان باشد، تمرکزتان باید بر روی سهولت خروج باشد. شما به قفلی نیاز دارید که به گونه‌ای راه اندازی شود که در صورت وقوع یک فاجعه، افراد سریعا از انبار بیرون بروند. تقریبا در هر وضعیت خطرناکی، ترجیح بر این است که بتوانیم انبار را ترک کنیم. به همین خاطر، انیازی ندارید به از افراد درون انبار محافظت کنید و کارمندان را در ساختمان نگه نمی‌دارید. اجازه دهید مردم انبار را ترک کنند و بقیه را هم بیرون نگه دارید.

نکاتی در ارتباط با ایمنی انبار

 • بر روی قفل فعال انبار تمرکز نکنید، مواردی مانند دوربین‌ها و نگهبانی‌های امنیتی، در برابر قفل‌های انبار (که غیر فعال‌اند.)
 • شما نیاز به ترکیبی از امنیت انبار منفعل و فعال است.
 • مطمئن شوید که قفل‌ها قوی و از لحاظ درونی پیچیده هستند و حق ثبت اختراع دارند.
 • بدانید از بین گزینه‌های در دسترس، از کدام قفل استفاده کنید.
 • با هر قفل انباری که انتخاب کردید، در نظر بگیرید که چه تهدیدهایی را باید مهار کنید.

نتیجه

امنیت انبار بیش از قفل انباری است که استفاده می‌کنید. اما قفل انباری که انتخاب می‌کنید هم مهم است. امنیت انبار اشکال مختلفی دارد که هیچ ارتباطی با قفل انبار ندارند. اما نمی‌توانید نقش قفل را در حفظ امنیت قفل انبار دست کم بگیرید. یر اساس خصوصیات قفل خوب، سرمایه گذاری کنید. با برای وضعیت امنیتی هر انباری قفل مناسب را استفاده کنید، باید بدانید که چرا باید آن را مورد توجه قرار دهید. وقتی تمام این کارها را انجام دادید، هیچ مشکلی برای قفل انبارتان به وجود نمی‌آید.

تماس با کارشناسان یوکان